Home » PRO KABADDI LEAGUE 2017 VENUE | SCHEDULE | LIVE STREAM
Kabaddi

PRO KABADDI LEAGUE 2017 VENUE | SCHEDULE | LIVE STREAM

5 years back, no one even knew about the national team of Kabaddi, but now some say that the coming era is of Domestic games like Kabaddi. This game though fully framed in the Indian subcontinent itself, it gained very less popularity among the core hearts of youth unless this mighty, super thrilling, super exciting and super successful league came into existence with a total of 8 franchises. Though the first season didn’t get that much popularity, but as the seasons went on PRO KABADDI LEAGUE started entertaining the whole INDIA, local players got a chance to show up their talent and from there they have even been selected in the national team. It will be worth saying that this league has played a major outbreak in the popularity of the game in INDIA. Popular celebrities from all fields came up to buy franchise of teams, which made the whole thing extra crispy and entertaining for the viewers.

PRO KABADDI LEAGUE 2017

After the immense popularity and success of all the earlier 4 seasons of the game, the elders of this league have decided to go one step ahead. They are bringing the so called “revamped” version of the game by introducing 4 more teams in this league. Following are those 4 new teams:-

  1. HARYANA STEELERS
  2. GUJRAT FORTUNE GIANTS
  3. UP YODHAS
  4. TAMIL THALAIVAS

This season a total of 12 teams are participating in the game divided in two zones.

ZONE – A

  • JAIPUR PINK PANTHERS (Season 1 champion)
  • U MUMBA (Season 2 champion)
  • DABANG DELHI KC
  • PUNERI PALTAN
  • HARYANA STEELERS
  • GUJRAT FORTUNE GIANTS

ZONE – B

  • PATNA PIRATES (Reigning champions since last two seasons)
  • TELUGU TITANS
  • BENGALURU BULLS
  • BENGAL WARRIORS
  • UP YODHAS
  • TAMIL THALAIVAS
  1. Teams from zone will face off thrice and take on each team from the other zone once. Each team will also play one inter Zonal wild card match
  2. In the league stage each team will play 22 matches, top 3 teams from each zone qualify for the super play offs
  3. New entrants were allowed to enable a better opportunity for the franchises
  4. It was then over to the auctions, 12 franchises spent a total of 46.9 crores
  5. Nitin Tomar is the most expensive player, which is the highest paid amount to any player in the whole PKL. Rohit kumar was sold in 81 lakhs and Manjit Chillar was pasid a total of 75.5 lakhs.
  6. This time Sachin Tendulkar is also associated to the new Franchise “TAMIL THALAIVAS” as co leader of the franchise
  7. They are all ready to Kabaddi, which kicks off from Friday 28th July
  8. Final will be played on the 28th of October.

PRO KABADDI LEAGUE VENUE

The 13-week long heart throbbing league will be hosted by 12 different Indian cities holding their own different, individual opening ceremonies.

PRO KABADDI LEAGUE SCHEDULE

28 July (Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad)

  1. Telugu Titans vs Tamil Thalaivas, 8 PM IST
  2. U Mumba vs Puneri Paltan, 9 PM IST

29 July (Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad)

  1. Jaipur Pink Panthers vs Dabang Delhi, 8 PM IST
  2. Telugu Titans vs Patna Pirates, 9 PM IST

30 July (Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad)

  1. U Mumba vs Haryana Steelers, 8 PM IST
  2. Telugu Titans vs Bengaluru Bulls, 9 PM IST

August

1 August (Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad)

  1. Gujarat Fortunegiants vs Dabang Delhi, 8 PM IST
  2. Telugu Titans vs UP Yoddha, 9 PM IST

2 August (Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad)

  1. Gujarat Fortunegiants vs Haryana Steelers, 8 PM IST
  2. Telugu Titans vs Bengal Warriors, 9 PM IST

3 August (Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad)

  1. Telugu Titans vs Patna Pirates, 8 PM IST

4 August (Mankapur Indoor Stadium, Nagpur)

  1. Bengaluru Bulls vs Tamil Thalaivas, 8 PM IST
  2. Puneri Paltan vs Dabang Delhi, 9 PM IST

5 August (Mankapur Indoor Stadium, Nagpur)

  1. U Mumba vs Dabang Delhi, 8 PM IST
  2. Bengaluru Bulls vs UP Yoddha, 9 PM IST

6 August (Mankapur Indoor Stadium, Nagpur)

  1. Bengal Warriors vs UP Yoddha, 8 PM IST
  2. Bengaluru Bulls vs Patna Pirates, 9 PM IST

8 August (Mankapur Indoor Stadium, Nagpur)

  1. Gujarat Fortunegiants vs Haryana Steelers, 8 PM IST
  2. Bengaluru Bulls vs Telugu Titans, 9 PM IST

9 August (Mankapur Indoor Stadium, Nagpur)

  1. Bengaluru Bulls vs Bengal Warriors, 8 PM IST

10 August (Mankapur Indoor Stadium, Nagpur)

  1. Puneri Paltan vs Jaipur Pink Panthers, 8 PM IST
  2. Bengaluru Bulls vs Tamil Thalaivas, 9 PM IST

11 August (The Arena, Ahmedabad)

  1. Gujarat Fortunegiants vs U Mumba, 8 PM IST

12 August (The Arena, Ahmedabad)

  1. Telugu Titans vs UP Yoddha, 8 PM IST
  2. Gujarat Fortunegiants vs Dabang Delhi, 9 PM IST

13 August (The Arena, Ahmedabad)

  1. Patna Pirates vs Up Yodha, 8 PM IST
  2. Gujarat Fortunegiants vs Jaipur Pink Panthers, 9 PM IST

15 August (The Arena, Ahmedabad)

  1. Bengal Warriors vs Puneri Paltan, 8 PM IST
  2. Gujarat Fortunegiants vs Bengaluru Bulls, 9 PM IST

16 August (The Arena, Ahmedabad)

  1. Haryana Steelers vs Tamil Thalaivas, 8 PM IST
  2. Gujarat Fortunegiants vs Telugu Titans, 9 PM IST

17 August (The Arena, Ahmedabad)

  1. Dabang Delhi vs Tamil Thalaivas, 8 PM IST
  2. Gujarat Fortunegiants vs Bengal Warriors, 9 PM IST

18 August (Babu Banarasi Das Indoor Stadium, Lucknow)

  1. UP Yodha vs U Mumba, 8 PM IST
  2. Bengaluru Bulls vs Jaipur Pink Panthers, 9 PM IST

19 August (Babu Banarasi Das Indoor Stadium, Lucknow)

  1. Telugu Titans vs U Mumbai, 8 PM IST
  2. UP Yodha vs Haryana Steelers, 9 PM IST

20 August (Babu Banarasi Das Indoor Stadium, Lucknow)

  1. Patna Pirates vs Puneri Paltan, 8 PM IST
  2. UP Yodha vs Jaipur Pink Panthers, 9 PM IST

22 August (Babu Banarasi Das Indoor Stadium, Lucknow)

  1. Gujarat Fortunegiants vs Puneri Paltan, 8 PM IST
  2. UP Yodha vs Jaipur Pink Panthers, 9 PM IST

23 August (Babu Banarasi Das Indoor Stadium, Lucknow)

  1. Haryana Steelers vs Dabang Delhi, 8 PM IST
  2. UP Yodha vs Tamil Thalaivas, 9 PM IST

24 August (Babu Banarasi Das Indoor Stadium, Lucknow)

  1. UP Yodha vs Telugu Titans, 8 PM IST

25 August (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. U Mumba vs Jaipur Pink Panthers, 8 PM IST
  2. Bengal Warriors vs Patna pirates, 9 PM IST

26 August (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. Patna Pirates vs Tamil Thalaivas, 8 PM IST
  2. U Mumba vs Puneri Pultan, 9 PM IST

27 August (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. Bengal Warriors vs Bengaluru Bulls, 8 PM IST
  2. U Mumba vs Dabang Delhi, 9 PM IST

29 August (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. Bengaluru Bulls vs UP Yodha, 8 PM IST
  2. U Mumba vs Gujarat Fortunegiants, 9 PM IST

30 August (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. U Mumba vs Haryana Steelers, 8 PM IST

31 August (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. Telugu Titans vs Tamil Thalaivas, 8 PM IST
  2. U Mumba vs Jaipur Pink Panthers, 9 PM IST

September

1 September (Netaji Subhash Chandra Bose Indoor Stadium, Kolkata)

  1. Bengal Warriors vs Patna Pirates, 8 PM IST

2 September (Netaji Subhash Chandra Bose Indoor Stadium, Kolkata)

  1. Gujarat Fortunegiants vs Jaipur Pink Panthers, 8 PM IST
  2. Bengal Warriors vs UP Yodha, 9 PM IST

3 September (Netaji Subhash Chandra Bose Indoor Stadium, Kolkata)

  1. Gujarat Fortungiants vs Jaipur Pink Panthers, 08:00 PM
  2. Bengal Warriors vs Tamil Thalaivas, 9 PM IST

5 September (Netaji Subhash Chandra Bose Indoor Stadium, Kolkata)

  1. Patna Pirates vs Jaipur Pink Panthers, 08:00 PM
  2. Bengal Warriors vs Haryana Steelers, 9 PM IST

6 September (Netaji Subhash Chandra Bose Indoor Stadium, Kolkata)

  1. Dabang Delhi vs Bengaluru Bulls, 08:00 PM
  2. Bengal Warriors vs U Mumba, 09:00 PM

7 September (Netaji Subhash Chandra Bose Indoor Stadium, Kolkata)

  1. Telugu Titans, vs Puneri Paltan, 08:00 PM
  2. Bengal Warriors vs Dabang Delhi, 09:00 PM

8 September (Motilal Nehru School of Sports, Sonepat)

  1. Haryana Steelers vs Patna Pirates, 08:00 PM
  2. Gujarat Fortunegiants vs UP Yodha, 09:00 pm

9 September (Motilal Nehru School of Sports, Sonepat)

  1. Patna Pirates vs U Mumba, 08:00 PM
  2. Haryana Steelers vs Bengaluru Bulls, 09:00 PM

10 September (Motilal Nehru School of Sports, Sonepat)

  1. Bengaluru Bulls, Puneri Paltan, 08:00 PM
  2. Haryana Steelers vs Telugu Titans, 09:00 PM

12 September (Motilal Nehru School of Sports, Sonepat)

  1. Bengal Warriors vs Telugu Titans, 08:00 PM
  2. Haryana Steelrs vs Dabang Delhi, 09:00 PM

13 September (Motilal Nehru School of Sports, Sonepat)

  1. Tamil Thalaivas vs UP Yodha, 08:00 PM
  2. Haryana Steelers vs Puneri Paltan, 09:00 PM

14 September (Motilal Nehru School of Sports, Sonepat)

  1. Haryana Steelers vs Jaipur Pink Panthers, 08:00 PM

15 September (Harivansh Tana Bhagat Indoor Stadium, Ranchi)

  1. Patna Pirates vs Telugu Titans, 08:00 PM
  2. U Mumba vs Gujarat Fortunegiants, 09:00 PM

16 September (Harivansh Tana Bhagat Indoor Stadium, Ranchi)

  1. Bengaluru Bulls vs Telugu Titans, 08:00 PM
  2. Patna Pirates vs UP Yodha, 09:00 PM

17 September (Harivansh Tana Bhagat Indoor Stadium, Ranchi)

  1. Jaipur Pink Panthers vs Dabang Delhi, 08:00 PM
  2. Patna Pirates vs Bengal Warriors, 09:00 PM

19 September (Harivansh Tana Bhagat Indoor Stadium, Ranchi)

  1. Puneri Paltan vs Haryana Steelers, 08:00 PM
  2. Patna Pirates vs Bengaluru Bulls, 09:00 PM

20 September (Harivansh Tana Bhagat Indoor Stadium, Ranchi)

  1. Patna Pirates vs Tamil Thalaivas, 08:00 PM

21 September (Harivansh Tana Bhagat Indoor Stadium, Ranchi)

  1. Jaipur Pink Panthers vs Haryana Steelers, 08:00 PM
  2. Patna Pirates vs UP Yodha, 09:00 PM

22 September (Thyagaraj Sports Complex, Delhi)

  1. Dabang Delhi vs U Mumba, 08:00 PM

23 September (Thyagaraj Sports Complex, Delhi)

  1. Bengaluru vs Bengal Warriors, 08:00 PM
  2. Dabang Delhi vs Pune Pirates, 09:00 PM

24 September (Thyagaraj Sports Complex, Delhi)

  1. Bengal Warriors vs Tamil Thalaivas, 08:00 PM
  2. Dabang Delhi vs Haryana Steelers, 09:00 PM

26 September (Thyagaraj Sports Complex, Delhi)

  1. Gujarat Fortunegiants vs Tamil Thalaivas, 08:00 PM
  2. Dabang Delhi, Patna Pirates, 09:00 PM

27 September (Thyagaraj Sports Complex, Delhi)

  1. Telugu Titans vs Jaipur Pink Panthers, 08:00 PM
  2. Dabang Delhi vs UP Yodha, 09:00 PM

28 September (Thyagaraj Sports Complex, Delhi)

  1. Bengaluru Bulls vs U Mumba, 08:00 PM
  2. Dabang Delhi vs Telugu Titans, 09:00 PM

29 September (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

  1. Tamil Thalaivas vs Pune Pirates, 08:00 PM
  2. Gujarat Fortunegiants bs Patna pirates, 09:00 PM

30 September (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

  1. Pune Pirates vs UP Yodha, 08:00 PM
  2. Tamil Thalaivas vs Jaipur Pink Panthers, 09:00 PM

October

1 October (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

  1. Jaipur vs Bengal Warriors, 08:00 PM
  2. Tamil Thalaivas vs U Mumba, 09:00 PM

3 October (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

  1. Dabang Delhi vs Gujarat Fortunegiants, 08:00 PM
  2. Tamil Thalaivas vs Telugu Titans, 09:00 PM

4 October (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

  1. U Mumba vs Haryana Steelers, 08:00 PM
  2. Tamil Thalaivas vs UP Yodha, 09:00 PM

5 October (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

  1. Tamil Thalaivas vs Bengaluru Bulls, 08:00 PM

6 October (Sawai Mansingh Stadium, Jaipur)

  1. Jaipur Pink Panthers vs Gujarat Fortunegiants, 08:00 PM
  2. TBD vs TBD, 09:00 PM

7 October (Sawai Mansingh Stadium, Jaipur)

  1. TBD vs TBD, 08:00 PM
  2. Jaipur Pink Panthers vs U Mumba, 09:00 PM

8 October (Sawai Mansingh Stadium, Jaipur)

  1. TBD vs TBD, 08:00 PM
  2. Jaipur Pink Panthers vs Puneri Paltan, 09:00 PM

10 October (Sawai Mansingh Stadium, Jaipur)

  1. TBD vs TBD, 08:00 PM
  2. Jaipur Pink Panthers vs Dabang Delhi, 09:00 PM

11 October (Sawai Mansingh Stadium, Jaipur)

  1. TBD vs TBD, 08:00 PM
  2. Jaipur Pink Panthers vs Haryana Steelers, 09:00 PM

12 October (Sawai Mansingh Stadium, Jaipur)

  1. TBD vs TBD, 08:00 PM

13 October (Shree Shiv Chhatrapati Sports Complex, Pune)

  1. Puneri Pultan vs Gujarat Fortunegiants, 08:00 PM
  2. Bengal Warriors vs Tamil Thalaivas, 09:00 PM

14 October (Shree Shiv Chhatrapati Sports Complex, Pune)

  1. Tamil Thalaivas vs Patna Pirates, 08:00 PM
  2. Puneri Paltan vs U Mumba, 09:00 PM

15 October (Shree Shiv Chhatrapati Sports Complex, Pune)

  1. Bengaluru Bulls vs UP Yodha, 08:00 PM
  2. Puneri Paltan vs Dabang Delhi, 09:00 PM

17 October (Shree Shiv Chhatrapati Sports Complex, Pune)

  1. Puneri Paltan vs Haryana Steelers, 08:00 PM

18 October (Shree Shiv Chhatrapati Sports Complex, Pune)

  1. Patna Pirates vs Bengaluru Bulls, 08:00 PM
  2. Puneri Paltan vs Jaipur Pink Panthers, 09:00 PM

20 October (Shree Shiv Chhatrapati Sports Complex, Pune)

  1. Telugu Titans vs Bengal Warriors, 08:00 PM
  2. Puneri Paltan vs Gujarat Fortunegiants, 09:00 PM

22 October (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. Qualifier 1, 08:00 PM
  2. Qualifier 2, 09:00 PM

23 October (Dome @NSCI SVP Stadium, Mumbai)

  1. Qualifier 3, 08:00 PM
  2. Eliminator 1,09:00 PM

26 October (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

Eliminator 2

28 October (Jawaharlal Nehru Indoor Stadium, Chennai)

Final

PRO KABADDI LEAGUE LIVE STREAM

Star networks(Star Sports 2, Star Sports 3, Star Sports HD2) are the official broadcasting partner of pro Kabaddi League.

If you have missed out to watch kabaddi match on TV and want to watch full match you can log on Hotstar streaming service.

Tags

About the author

admin

Welcome to khelhunger.com blog! I am professional blogger and writting blog is my passion.
I found blogging to be a great medium for sharing my favorite things with the world.
Here at khelhunger.com, I write about all major sports like Cricket, Football, Rugby, Tennis, Formula 1, hockey, Boxing, Kabaddi, and WWE wrestling and put alysis, statistics.

When I’m not on my computer, I love traveling & adventure sports.

4 Comments

Click here to post a comment

  • Great post admin!! Keep it up.
    I am reading your posts since you started the website.
    You write really awesome posts !!

  • Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your
    further write ups thanks once again.

Ads

Ads

Add